Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcja protestacyjna w górnictwie zostanie odwieszona?

Autor: WNP.PL (Dariusz Ciepiela)
29-06-2015 15:11
Akcja protestacyjna w górnictwie zostanie odwieszona?

Związkowcy rozważają odwieszenie akcji protestacyjnej w górnictwie.

Fot. Andrzej Wawok

Po spotkaniu z premier Ewą Kopacz zbierze się sztab protestacyjny i będziemy rozmawiać o odwieszeniu akcji protestacyjnej w górnictwie węgla kamiennego. Realizacja porozumienia zawartego 17 stycznia br. przebiega bardzo źle - mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.

Jego zdaniem sytuacja każdej ze spółek węglowych: Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego jest bardzo trudna. Jak twierdzi, w KHW już za miesiąc może zabraknąć pieniędzy na wypłaty. Niepewna jest także przyszłość kopalń Brzeszcze i Makoszowy, które miałyby zostać przejęte przez inwestorów zewnętrznych.
- Kopalnia Brzeszcze ma co prawda przygotowany program naprawczy, ale w dalszym ciągu nie wiadomo kiedy, w jakim kształcie i czy w ogóle Tauron tę kopalnię kupi. Natomiast jeżeli rozmawiamy o kopalni Makoszowy, to ona kompletnie leży, ponieważ program naprawczy dla niej jest niedopracowany. Za chwilę być może będzie awantura na kopalni Makoszowy - ocenia Jarosław Grzesik.

Jak mówi, także w przypadku Węglokoksu nie wszystko przebiega zgodnie z podpisanym w styczniu porozumieniem.

- Przede wszystkim nie zgadza się stan załogi w stosunku do tego, jaki był planowany. Po drugie, następują pewne ruchy z wypowiedzeniami umów o pracę, których się nie spodziewaliśmy - informuje Grzesik.

Jak wyjaśnia, w kopalniach Bobrek i Piekary, przejętych przez Węglokoks, część pracowników dostaje do podpisania nowe umowy o pracę na nowych warunkach, choć jego zdaniem powinny obowiązywać dotychczasowe umowy z dotychczasowymi warunkami. Wg wyliczeń Grzesika, nie zgadza się ilość pracowników, którzy pracują w firmie Węglokoks Kraj (która przejęła obie kopalnie) w stosunku do zapisów z 17 stycznia br.

W tej sytuacji pojawia się pytanie o gotowość do odwieszenia przez stronę związkową akcji protestacyjnej.

- Za wcześnie jeszcze mówić o odwieszaniu akcji protestacyjnej. Zobaczymy, jak zakończy się spotkanie z premier Ewą Kopacz, potem zbierze się sztab protestacyjny i będziemy na ten temat dyskutować. Sytuacja zmierza jednak do tego, że trzeba będzie wrócić do sztabu protestacyjnego - deklaruje Jarosław Grzesik.

Przypomina, że w porozumieniu z 17 stycznia br. był zapis, że program dla województwa śląskiego i małopolskiego będzie konsultowany ze stroną społeczną. Przekonuje jednak, że strona związkowa projektu tego programu nie widziała.

- To będzie kolejny królik wyciągnięty z kapelusza. Nikt z nami na ten temat nie rozmawiał, ja go nie widziałem - mówi Grzesik.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP