Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

AGH i JSW rozpoczynają wspólny program badawczy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-11-2017 10:32
AGH i JSW rozpoczynają wspólny program badawczy

Naukowcy stawiają Jastrzębska Spółkę Węglową za przykład tego, jak należy dbać o ochronę środowiska.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej rusza program badawczy realizowany przy współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Program potrwa dwa lata i będzie koordynowany przez JSW Innowacje.

 • Naukowcy dokonają analizy i wskażą obszary, w których możliwa będzie poprawa efektywności prowadzonego procesu produkcyjnego w JSW.
 • Realizowany program badawczy jest znacznym przedsięwzięciem. Składają się na niego trzy obszary: górniczy, gdzie kluczowym elementem będzie temat optymalizacji robót przygotowawczych, w tym zwiększenia udziału kotwienia, a także przeróbka i odpady.
 • JSW jest zainteresowana rozwiązaniami, które sprawdziły się w Bogdance czy Tauronie Wydobycie.
Naukowcy zwracają uwagę, że głównym celem projektu w obszarze górniczym będzie obniżenie kosztów drążenia i utrzymywania wyrobisk górniczych, a także zastosowanie obudowy kotwiowej. 

- Wciąż brakuje nam optymalnego systemu mechanizacji. Operujemy tymi samymi urządzeniami jak dwadzieścia lat temu, a spodziewamy się wzrostu efektywności. Nie ma nowoczesnych rozwiązań, dlatego mamy nad czym pracować. Będziemy proponować zastosowanie nowych urządzeń wielofunkcyjnych częściowo już sprawdzonych w Bogdance - zaznacza dr inż. Zbigniew Rak z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej.

Naukowcy stawiają Jastrzębska Spółkę Węglową za przykład tego, jak należy dbać o ochronę środowiska. Jednocześnie przekonują, że w górnictwie można zrobić więcej, aby było jeszcze lepiej postrzegane.

- Musimy odejść od sposobu myślenia o odpadach jako materiale, który należy gdzieś ulokować. Musimy myśleć, jakie produkty możemy z nich wykorzystać na własne potrzeby, żeby mogły przynieść korzyść. Tak więc produktowe podejście do odpadów pogórniczych i rekultywacji może przyczynić się do poprawy wizerunku górnictwa. To jest temat nośny i górnictwo powinno pokazać, że bierze w tym aktywny udział - podkreśla dr inż. Radosław Pomykała, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej.

We wszystkich obszarach podstawową kwestią będzie poprawa bezpieczeństwa, wydajności robót i polepszenie komfortu załogi. 

Górnictwo jest jedno, zagrożenia podobne, a koszty wysokie, dlatego naukowcy i praktycy mają nad czym pracować. 

- Bardzo ważne jest to, aby ktoś kompleksowo przejrzał nasze dotychczasowe doświadczenia i odniósł się do nich w kontekście tego, co zrobiono w całej branży tak w kraju, jak i za granicą. Logika, która przyświecała Bogdance przez lata w drodze do obecnej wydajności, jest prosta: wszystkie działania mają mieć realne przełożenie na koszt produkcji i bezpieczeństwo pracowników. I to również dla JSW jest najistotniejsze - zaznacza Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu ds. technicznych. 

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP