Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Adam Gorszanów: trzeba wycofać ze sprzedaży sortymenty mułowe

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Jerzy Dudała)
13-11-2015 10:16
Adam Gorszanów: trzeba wycofać ze sprzedaży sortymenty mułowe

Gdy polskie górnictwo walczy o przetrwanie potencjalnie pozbawiano go 500 mln przychodów ze sprzedaży w sektorze drobnych klientów, gdzie jest osiągany dodatni wynik finansowy - twierdzi Adam Gorszanów.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Należy poprawić ustawę o monitorowaniu i kontroli jakości paliw w części dotyczącej paliw stałych - mówi dla portalu wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Rząd PO-PSL podał się do dymisji, a Beata Szydło otrzyma misję utworzenia nowego gabinetu. Z tą zmianą jest jednak związany również inny istotny dla sektora górniczego fakt. Projekt rozporządzenia o jakości węgla wydanego na podstawie ustawy o monitorowaniu i kontroli jakości paliw nie wejdzie w życie. Jak Pan to ocenia?
- To bardzo dobra informacja. Przypomnę, że projekt zaakceptowany przez Komisję Europejską bez zastrzeżeń, eliminował prawie 2 mln ton węgla polskiego z obrotu na rynku socjalno-bytowym.

Gdy polskie górnictwo walczy o przetrwanie potencjalnie pozbawiano go 500 mln przychodów ze sprzedaży w sektorze drobnych klientów, gdzie jest osiągany dodatni wynik finansowy.

A wszystko pod pretekstem walki z węglem importowanym i staraniami o czystsze powietrze.

Co dokładnie przewidywała ta regulacja?

- Regulacja przewidywała ograniczenie wprowadzania na rynek tzw. niesortu, a taki węgiel dociera do nas z Rosji. Z tym, że efektem tego kroku byłoby jedynie przeniesienie sortowni poza naszą wschodnią granicę.

Z całą pewnością pogorszyłoby to rentowność sprzedaży importerów, jednak z całą pewnością nie zatrzymałoby importu. Warto przy tym przypomnieć, że 30-40 proc. całego zużycia węgla opałowego w sektorze socjalno-bytowym opiera się na węglu importowanym.

Przy okazji "przemycono" jednak regulację zamykającą sprzedaż miałów węglowych dla konsumentów drobnych i indywidualnych. Dokonano tego poprzez wprowadzenie takich parametrów granicznych dla miałów, które aktualnie nie występują w ofercie krajowych producentów.

Oczywiście jest technicznie możliwym, aby taki węgiel polskie górnictwo produkowało, jednak koszty z tym związane powodowałyby taki wzrost ceny, że klienci byliby tym paliwem po prostu niezainteresowani.

Jaki byłby efekt tego rozwiązania dla górnictwa?

- Branża straciłaby przynajmniej 500 mln złotych w najbardziej rentownym segmencie sprzedaży, natomiast na rynku powstałaby dziura podażowa, którą jednak błyskawicznie wypełniłby węgiel z importu.

Warto bowiem przypomnieć, że niedoinwestowane górnictwo nie jest w stanie wyprodukować więcej węgla opałowego niż obecnie.

Środowisko sprzedawców od początku głośno protestowało przeciwko rozwiązaniom w ustawie i rozporządzeniu jakościowym. Ale był to głos samotny, gdyż pozostali gracze z sektora nie rozumieli, albo nie chcieli się w ten spór włączyć.

KOMENTARZE (17)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP