Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Adam Gorszanów: nie zgodzimy się na atrapę węglowych regulacji

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-12-2014 09:35
Adam Gorszanów: nie zgodzimy się na atrapę węglowych regulacji

Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Z zadowoleniem przyjęliśmy barbórkowe oświadczenie ministra Wojciecha Kowalczyka o zaniechaniu projektu tzw. Państwowych Składów Węgla - mówi dla portalu wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. - Był to, w naszej ocenie, projekt pijarowski i polityczny. Niewpływający na poprawę sytuacji śląskiego górnictwa węgla kamiennego. A przy tym kosztowny i nierynkowy.

W Barbórkę Senat obradował nad ustawą okołogórniczą wprowadzającą koncesje na obrót węglem kamiennym. Czy pojawiły się nowe pomysły na handel tym surowcem w Polsce?
- Z uwagą śledziliśmy informacje płynące z parlamentu. Z zadowoleniem przyjęliśmy barbórkowe oświadczenie ministra Wojciecha Kowalczyka o zaniechaniu projektu tzw. Państwowych Składów Węgla.

Był to, w naszej ocenie, projekt pijarowski i polityczny. Niewpływający na poprawę sytuacji śląskiego górnictwa węgla kamiennego. A przy tym kosztowny i nierynkowy.

Gdyby został wprowadzony w życie, ogromna liczba podmiotów gospodarczych handlujących węglem kamiennym zostałaby zmuszona wyłącznie do współpracy z importerami.

Niestety, prace w Senacie poszły w kierunku stworzenia atrapowej regulacji rynku, czyli pokazania na siłę, że coś się robi w interesie sektora górniczego.

To znaczy...

- Nie jesteśmy z nich zadowoleni. Zniesiono obowiązek uzyskania koncesji na obrót węglem kamiennym dla podmiotów, których roczny obrót nie przekracza 1 200 000 euro czyli niecałe 5 mln złotych.

Teraz o koncesję na obrót węglem będą występować jedynie firmy, które są autoryzowanymi sprzedawcami i producenci węgla. Czyli dotyczyć będzie niecałego 1000 podmiotów na 13 500 zarejestrowanych w urzędach celnych.

Sieci dystrybucyjne podlegają permanentnej kontroli spółek węglowych. Jeżeli można mówić o nieprawidłowościach, to dotyczą tych podmiotów, które nie współpracują bezpośrednio z producentami. Znamy przypadki, gdy prowadzący działalność rolniczą lub ogrodniczą sprzedają przy okazji w sposób nieewidencjonowany węgiel kamienny. Nikt nie wie, jakiego jest on pochodzenia.

Wprowadzamy zatem absurdalny przepis, w którym obowiązek koncesyjny, wraz z opłatami, dotyczyć będzie jedynie producentów i ich bezpośrednich odbiorców węgla opałowego. Pozostała część rynku będzie pozbawiona tego wymogu.

Firmy stanowiące kręgosłup dystrybucji węgla opałowego w Polsce, będą dyskryminowane przez państwo finansowo w stosunku do "landziarzy".

Proszę wyjaśnić konkretnie.

- Landziarz to popularna w Polsce nazwa handlarza obwoźnie sprzedającego węgiel. Niezbyt wiarygodna postać oferująca przysłowiowej babci pół tony węgla mówiąc, że jest go tona.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP