Abp Skworc do górników: wasza praca gwarantem społecznego spokoju

Abp Skworc do górników: wasza praca gwarantem społecznego spokoju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Praca górników jest gwarantem energetycznej stabilizacji Polski i społecznego pokoju - mówił w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas mszy barbórkowej w Jastrzębiu-Zdroju.

Zaapelował o radykalne i racjonalne uporządkowanie branży górniczej w dialogu społecznym i z zachowaniem miejsc pracy. Wyraził nadzieję, że węgiel pozostanie podstawowym nośnikiem energii, bo tylko ten surowiec zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Na tydzień przed obchodzonym 4 grudnia świętem patronki górników abp Skworc przewodniczył mszy ku czci św. Barbary, w intencji górników i ich rodzin, w jastrzębskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poza przedstawicielami branży wydobywczej uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele rządu i samorządów.

"Drodzy górnicy, nie jesteście dla naszego kraju problemem. Wasza praca jest gwarantem energetycznej stabilizacji Polski i społecznego pokoju. Od was uczymy się solidarności i odpowiedzialności: zarówno za siebie nawzajem, jak i za zakłady pracy. Dla młodego pokolenia jesteście wzorem pracowitości i rzetelności oraz umiłowania rodziny i rodzinności" - podkreślił w homilii metropolita.

Zwracając się do górników powiedział, że wykonując pracę codziennie ocierają się o rzeczy ostateczne - nigdy nie wiadomo, czy liczba zjazdów na szychtę będzie równa liczbie szczęśliwych wyjazdów. Zaapelował o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Każde wejście do wnętrza ziemi, niezależnie od technicznych zabezpieczeń, jest spotkaniem z żywiołami - przestrzegał.

Abp Skworc przypomniał szczególnie dramatyczne wydarzenia z historii polskiego górnictwa, m.in. masakrę w kopalni Wujek z 16 grudnia 1981 r. - kiedy podczas pacyfikacji strajkującego zakładu od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników - oraz prowadzony w tym samym czasie podziemny strajk w kopalni Piast z udziałem ponad dwóch tysięcy górników.

Hierarcha przypomniał też katastrofę w kopalni Halemba sprzed 10 lat, gdzie zginęło 23 pracowników, późniejszą tragedię w kopalni Wujek-Śląsk, która pochłonęła 20 ofiar oraz wypadek w kopalni Wesoła z pięcioma zabitymi. Wyraził nadzieję, że zostanie zrealizowany pomysł stworzenia szlaku pamięci o wszystkich katastrofach górniczych i ich ofiarach.

Część homilii hierarcha poświęcił przekształceniom w przeżywającym kłopoty górnictwie. Podkreślał, że obecnie dominuje oczekiwanie na "radykalne uporządkowanie" branży. "Jest ono obowiązkiem właściciela kopalń - Skarbu Państwa. Na Górnym Śląsku i nie tylko, oczekujemy ładu w odniesieniu do tej branży, która od kilku dziesięcioleci przeżywa czas zmian i niepewności" - zaznaczył arcybiskup i dodał, że pomimo trudności patrzy na te zmiany z optymizmem.

Zwrócił uwagę, że górnictwo to przede wszystkim ludzie - zintegrowane i przywiązane do tradycji środowisko, kultywujące chrześcijański etos pracy. "Wszyscy, nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, nosimy w sercu pragnienie ładu gospodarczego i społecznego, stabilizacji i w miarę pewnej przyszłości. Oczekujemy więc zachowania miejsc pracy - nawet wtedy, jeśli trzeba będzie pogodzić się z wygaszaniem tych kopalń, w których eksploatacja stanie się czy staje się niemożliwa czy wręcz śmiertelnie niebezpieczna" - zaznaczył arcybiskup.

W kontekście trwającej obecnie restrukturyzacji przypomniał, że na skutek prowadzonej od lat polityki fiskalnej górnictwo jest obciążone kilkudziesięcioma rozmaitymi podatkami i obciążeniami. "Tymczasem słyszmy raz po raz, że górnictwo, górnicy ciągle są dotowani. Uczciwość wymaga, aby opinia publiczna była poinformowana, jakie środki górnictwo przekazuje do budżetu państwa; ile wnosi poza tym dobrem, jakim w naszym kraju jest węgiel, źródło energii i gwarant energetycznego bezpieczeństwa państwa" - wskazał.

Wyraził nadzieję, że węgiel pozostanie w Polsce nadal podstawowym nośnikiem energii, bo tylko on zapewnia obecnie Polsce niezależność energetyczną. Ocenił, że kierunek zmian w branży, polegający na łączeniu górnictwa i energetyki, jest właściwy.

W opinii metropolity, da się osiągnąć zdrowy kompromis pomiędzy używaniem węgla a lepszą ochroną środowiska - poprzez stosowanie nowoczesnych technologii spalania oraz poprawę jakości wykorzystywanego węgla. "Wiemy, że węgiel jest czarny i brudny, ale może być źródłem czystej energii, o ile będą jasno określone parametry tego surowca, przeznaczonego do ogrzewania naszych domów i mieszkań. A te parametry można określić szybko" - przekonywał i przypomniał, że górnictwo coraz częściej wykorzystuje też metan pozyskany z podziemnych wyrobisk.

Osobom odpowiedzialnym za górników i górnictwo życzył mądrości i odwagi, wytrwałości i determinacji, aby podjętą reformę doprowadzili do szczęśliwego końca. Związkowcom przypomniał, że powinni mieć na uwadze dobro wspólne i pamiętać, że ich misja nie wyczerpuje się wyłącznie w obronie praw pracowniczych. Do ich obowiązków należy również współtworzenie gospodarczej przyszłości Górnego Śląska i Polski - przypomniał.

Nie była to jedyna msza odprawiona w niedzielę z okazji przypadającej za tydzień uroczystości św. Barbary. Eucharystii w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej przewodniczył rano biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło. Hierarcha mówił w homilii, że dla społeczności Śląska zawsze istniały trzy nadrzędne wartości - religia, rodzina i praca. "Istotna była jej jakość, jakość pracy, która zawsze musiała być dobrze, rzetelnie i solidnie wykonana" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Abp Skworc do górników: wasza praca gwarantem społecznego spokoju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!