Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Warzecha, wiceprezes Polskiego Koksu: Polska największym eksporterem koksu w świecie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-12-2010 11:06
A. Warzecha, wiceprezes Polskiego Koksu: Polska największym eksporterem koksu w świecie

Z eksportem rzędu 6,6 mln ton Polska pozostanie w tym roku największym na świecie eksporterem koksu - mówi dla portalu wnp.pl Andrzej Warzecha, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. Strategii Rynku Węgla i Koksu firmy Polski Koks SA.

Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku koksu?
- Rynek koksu się ustabilizował w zakresie wielkości sprzedaży, choć w trzecim i czwartym kwartale tego roku odnotowaliśmy niewielką obniżkę odbioru koksu. Spadek cen koksu odnotowany w poprzednich miesiącach został zahamowany.

Ten rok, jak również pierwszy kwartał przyszłego roku, oceniamy pozytywnie, perspektywy są korzystne. Ceny spotowe koksu na rynku europejskim kształtują się między 410 a 450 dolarów za tonę.

Wyraźnie zmniejszył się eksport koksu z Chin.

- Tak, w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku Chińczycy wyeksportowali jedynie 2,4 mln ton koksu. Natomiast cały eksport koksu z Chin wyniesie w tym roku zapewne około 3 mln ton. Będzie on realizowany na rynki europejskie w bardzo ograniczonym zakresie, natomiast w większości na rynki azjatyckie.

Z eksportem rzędu 6,6 mln ton Polska pozostanie w tym roku największym na świecie eksporterem koksu. Krajowa produkcja tego surowca zbliży się do poziomu 10 mln ton i zapewne wyniesie ok. 9,7 mln ton.

W ubiegłym roku, kiedy w koksownictwo uderzyła zapaść na rynku stali, Chiny zmniejszyły swój eksport do ok. pół mln ton z 12 mln ton w 2008 roku. Natomiast eksport koksu z Polski wyniósł ok. 4,5 mln ton. Tym samym polskie koksownictwo stało się największym eksporterem na świecie.

Ile koksu sprzeda w 2010 roku Polski Koks?

- W całym 2010 roku Polski Koks sprzeda około 3,1 mln ton koksu, głównie z Koksowni Przyjaźń, jak również z Zakładów Koksowniczych Zdzieszowice i Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria.

Sprzedajemy koks między innymi na rynki rumuński, niemiecki, słowacki, amerykański. A także w mniejszej ilości na rynki skandynawskie.

Eksport koksu realizowany przez Polski Koks w 2010 roku będzie stanowił 46 proc. eksportu koksu z Polski i ok. 13 proc. globalnego wolumenu handlu tym surowcem.

Jakość koksu, jaką oferujemy, odpowiada rosnącym wymogom rynku, szczególnie w zakresie parametrów wytrzymałościowych koksu, czyli CSR i CRI - bardzo ważnych w procesie wielkopiecowym.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP