Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Walter, Deloitte: Orzeczenie TK pozytywne dla górnictwa

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
13-09-2011 14:37

- Trybunał uznał, że opodatkowanie wyrobisk górniczych podatkiem od nieruchomości należy uznać za niedopuszczalne i że nie stanowią one przedmiotu opodatkowania ani samodzielnie ani ze znajdującą się w nich infrastrukturą. To przełomowe orzeczenie absolutnie pozytywne dla branży górniczej - mówi Agnieszka Walter, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.

Trybunał Konstytucyjny wydał 13 września, czyli dzisiaj orzeczenie w sprawie konstytucyjności zawartego w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych przepisu, który definiuje pojęcie budowli . Trybunał zajmował się tą sprawą w związku z zapytaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który podniósł konstytucyjność definicji budowli przy okazji sporu o opodatkowanie podziemnych wyrobisk górniczych. Najogólniej rzecz biorąc chodziło o ustalenie tego, co można uznać za budowlę i w konsekwencji obłożyć podatkiem od nieruchomości na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
- Trybunał wydał tak naprawdę orzeczenie interpretacyjne, czyli stwierdził, że przepisy co do których miał wątpliwości Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach są zgodne z Konstytucją, ale pod warunkiem konkretnego ich rozumienia. Trybunał nie podzielił stanowiska Sejmu i Prokuratora Generalnego, którzy byli uczestnikami postępowania, że nie ma problemów interpretacyjnych w zakresie rozumienia tych przepisów. W opinii Trybunału są rzeczywiste, obiektywne i poważne problemy interpretacyjne. Trybunał uznał, że opodatkowanie wyrobisk górniczych podatkiem od nieruchomości należy uznać za niedopuszczalne i że nie stanowią one przedmiotu opodatkowania ani samodzielnie ani ze znajdującą się w nich infrastrukturą. To przełomowe orzeczenie absolutnie pozytywne dla branży górniczej - mówi Agnieszka Walter, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczy opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości ,a zatem ma znaczenie nie tylko dla spółek górniczych, ale dla wszystkich przedsiębiorców.

- Uzasadnienie orzeczenia Trybunału było dosyć obszerne i w praktyce będzie miało zapewne zastosowanie również do obiektów budowlanych, które są w posiadaniu innych przedsiębiorców niż spółki górnicze, gdyż konstrukcja definicji budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych odnosi się do definicji budowli w prawie budowlanym. Tam jest wymieniony przykładowy katalog budowli, a zdaniem Trybunału budowlą nie mogą być obiekty, które nie są wymienione expressis verbis w prawie budowlanym. Oznacza to, że zdaniem Trybunału jeśli coś nie jest wymienione jako budowla w prawie budowlanym to nie będzie mogło być uznane za budowlę i podlegać opodatkowaniu. W ustnym uzasadnieniu Trybunał użył nawet takiego sformułowania, że jeżeli w prawie budowlanym nie wymieniono z nazwy danego obiektu jako budowli to nie może być budowlą dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a przy tym wyraźnie podkreślił zakaz stosowania wykładni per analogiem. Praktyczne zastosowanie tego wyroku sprowadzi się do tego, iż próby opodatkowania obiektów jedynie podobnych czy zbliżonych do tych które są wymienione jako budowle w prawie budowlanym, będą mogły być kwestionowane – wyjaśnia Agnieszka Walter.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP