Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Szymkiewicz, PKW, o inwestycjach początkowych i nowych złożach węgla

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
18-10-2010 05:46
A. Szymkiewicz, PKW, o inwestycjach początkowych i nowych złożach węgla

W 2011 r. planujemy ogłoszenie przetargu na budowę nowego szybu, który pozwoli na eks-ploatację nowych złóż węgla. Węgiel będzie można wydobywać taniej i łatwiej niż z kopalń na Śląsku - mówi Andrzej Szymkiewicz, prezes zarządu Południowego Koncernu Węglowe-go.

Zapadła decyzja o przyznaniu środków na inwestycje początkowe w górnictwie. Jak to wygląda w przypadku Południowego Koncernu Węglowego?
- Złożyliśmy dwa wnioski o łącznej wartości 44,5 mln zł. Jeden wniosek, dotyczący ZG So-bieski i związany jest z pozyskaniem zasobów w węglozasobnej partii Byczyna, natomiast drugi wniosek - dotyczący ZG Janina - związany jest z uruchomieniem wydobycia na poziom 500 m.

Jaki jest cel budowy Szybu Grzegorz?

- ZG Sobieski powstał na terenach kopalni Jaworzno, a górnictwo w Jaworznie funkcjonuje od roku 1792 r., a więc nieco węgla już wybrano. W związku z tym obecnie wydobycie jest prowadzone coraz dalej i głębiej. Część robót wydobywczych prowadzimy poniżej obecnych poziomów produkcyjnych. Rejony robót są coraz bardziej odległe i zaczyna pojawiać się ba-riera, kiedy droga dojścia do pól eksploatacyjnych przekroczy rozsądny efektywny czas pracy w tych polach. Istnieje więc konieczność skrócenia dróg dojścia i likwidacji tzw. wydobycia podpoziomowego. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki oraz rozłożenie pól eksploatacyjnych względem infrastruktury dołowej kopalń, zapadła decyzja o budowie Szybu Grzegorz. Szyb ma powstać w filarze ochronnym autostrady A4, w dzielnicy miasta Byczyna. Została już opracowana koncepcja budowy, wydrążono otwór, jest informacja geologiczna i rozpoczęto procedurę korporacyjną zatwierdzenia tej inwestycji. Po zatwierdzeniu przez Walne Zgroma-dzenie Spółki i zakończeniu procedury korporacyjnej nastąpi ogłoszenie przetargu na budowę szybu. Prognozujemy, że ogłoszenie przetargu nastąpi w 2011 r.

Na jakim etapie jest pozyskiwanie przez PKW nowych złóż?

- Prowadzimy intensywne prace związane z pozyskiwaniem nowych złóż. Pomiędzy ZG Ja-nina a ZG Sobieski oraz na wschód od ZG Janina są niezagospodarowane górniczo złoża, w których zlokalizowane są węglozasobne pokłady mogące w przyszłości stanowić przedmiot eksploatacji. Prowadzimy najbardziej intensywny w polskim górnictwie program wierceń, aby te złoża udokumentować. Budowa Szybu Grzegorz w ZG Sobieski oraz poziomu 800 m w ZG Janina pozwoli nam pozyskać te zasoby, a w konsekwencji zapewni stabilny proces wydobycia w stosunkowo długim horyzoncie czasowym. Mamy też alternatywny plan dla akwizycji, tj. projekt zakładający rozwój nowych mocy i uruchomienie nowej kopalni. Na tym etapie koncentrujemy się jednak na realizacji akwizycji. Realizacja tych planów uzależniona jest od oczywiście od strategii Grupy Tauron i jej zapotrzebowania na węgiel kamienny. Obecnie 70 proc. naszego wydobycia trafia do elektrowni i elektrociepłowni z Grupy Tauron, a warunki cenowe sprzedaży są rynkowe. Ok. 30 proc. naszej produkcji to węgiel dla drobnego odbiorcy, a niewielka ilość miałów sprzedawana jest dla odbiorców spoza energe-tyki.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP