PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Szymkiewicz o przyczynach spadku wydobycia węgla w PKW

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
14-10-2010 06:03
A. Szymkiewicz o przyczynach spadku wydobycia węgla w PKW

W wyniku trudnych warunków górniczo-geologicznych wydobycie węgla w 2010 przez Po-łudniowy Koncern Węglowy (PKW) będzie mniejsze niż w roku 2009 - mówi Andrzej Szymkiewicz, prezes zarządu Południowego Koncernu Węglowego.

W maju br. w ZG Sobieski doszło do wstrzymania wydobycia na jeden ze ścian. Wydobycie ma wkrótce ruszyć. Jakie były przyczyny tej przerwy?
- ZG Sobieski oraz ZG Janina są kopalniami pracującymi w trudnych warunkach górniczo-geologicznych. Złoża obu zakładów są dosyć silnie zuskokowane i to, że nie posiadają innych zagrożeń jak kopalnie śląskie, czyli zagrożeń tąpaniami i metanem, nie oznacza, że ich eks-ploatacja jest łatwiejsza. Charakteryzują się natomiast dużym dopływem wód dołowych, ten-dencją do powstawania endogenicznych zagrożeń pożarowych, no i wreszcie występowaniem licznych stref nieciągłości w postaci uskoków.

Przejeżdżanie tych uskoków, zarówno wyrobiskami korytarzowymi jak i ścianami, nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem; tak też było w przypadku ściany nr 335. Wiedzieliśmy, że jest tam uskok. Ten uskok był już na ścianie poprzedniej, gdzie nie stwarzał większego zagrożenia jeśli chodzi o szybkość i technikę pokonywania ściany. Na poprzedniej ścianie przejechanie uskoku zajęło ok. 2 tygodni. Spodziewaliśmy się, że przy zastosowaniu takich samych sposobów, jakie zastosowano na wcześniejszej ścianie, w podobnych warunkach nastąpi bezproblemowe przejechanie uskoku w ścianie nr 335. Przy najechaniu frontem ściany uskoku okazało się, że tak nie jest. Górotwór w stropie w strefie uskoku jest mocno zniszczony w wyniku zjawisk geomechanicznych towarzyszących procesowi eksploatacji złoża.

W związku z tym, wszystkie techniki, które zastosowaliśmy, nie przynosiły spodziewanych rezultatów. Z tego powodu przejeżdżanie tego uskoku znacząco się przedłużyło.

Oba zakłady PKW są po restrukturyzacji. Zgodnie z najnowszymi trendami w górnictwie na-stąpiła dosyć silna koncentracja wydobycia. Z poprzedniej ściany wydobywano ok. 5-6 tys. ton węgla na dobę. Zatem skala niewydobycia węgla z tego rejonu jest znacząca. Po przeje-chaniu tego uskoku ściana wróci do normalnego poziomu wydobycia.

Kiedy nastąpi uruchomienie ściany?

- Obecnie trwa uruchamianie ściany, a przywrócenie jej do pełnej zdolności produkcyjnej powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni. Ze względu na krótki okres jaki pozostał do końca roku, zbilansowanie tak dużych ilości niewydobytego węgla jest niemożliwe.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP