Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A jeśli zabraknie nam węgla…

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
04-03-2017 08:08
A jeśli zabraknie nam węgla…
Fot. Shutterstock

Cały czas pojawia się nurtujące wielu pytanie: czy na przestrzeni kolejnych lat polskie kopalnie będą w stanie zaopatrzyć w surowiec rodzimą elektroenergetykę oraz ciepłownictwo, czy też trzeba będzie się posiłkować coraz większym importem węgla.

W programie dla branży - o czym pisaliśmy już w portalu wnp.pl - przedstawiono prognozy zapotrzebowania krajowego rynku na węgiel kamienny w latach 2016-2030 (ostateczny kształt programu mógł się zmienić po naniesieniu korekt wynikających z wniesionych uwag do programu, w tym m.in. przez stronę społeczną). 
Prognozę zużycia dość szczegółowo rozpisano w trzech scenariuszach: niskim, określającym minimalne zużycie węgla kamiennego; referencyjnym, w którym krajowy rynek węgla kamiennego utrzymuje zużycie na poziomie podobnym do obecnego oraz wysokim, który zakłada rozwój rynku dla węgla energetycznego w Polsce, przy stabilnym zużyciu węgla do koksowania. 

Przedstawione w scenariuszu niskim i wysokim prognozy, to graniczne wielkości zapotrzebowania. Z kolei scenariusz referencyjny stanowi ścieżkę pośrednią. 

Jak zanaczono w programie, wybór ścieżki zależał będzie od możliwości aktywizacji środków inwestycyjnych i środków pomocowych oraz narzędzi prawnych ukierunkowujących rozwój w pożądanym kierunku. Zaraz powstaje więc pytanie, czy znajdą się środki i skąd na realizację niezbędnych inwestycji w górnictwie. 

W scenariuszu niskim przewiduje się ograniczenie użytkowania węgla kamiennego ogółem w gospodarce krajowej do 2030 roku o niemal jedną czwartą w stosunku do roku 2015 - z 71,3 mln ton do 56,5 mln ton, w tym energetycznego do 49,5 mln ton, przy utrzymaniu zużycia węgla koksowego na poziomie 13 mln ton.

Na łączny spadek zużycia 14,8 mln przeszło połowa redukcji przypadnie na gospodarstwa domowe - 7,5 mln ton, natomiast na energetykę zawodową - 4,2 mln ton. 

W programie zaznaczono, że to scenariusz najmniej kosztowny, który pozostawia siłom rynkowym rozwiązywanie problemów związanych z ewentualnymi inwestycjami w sektorze energetyki zawodowej, jednak wywołujący problemy dla górnictwa węgla kamiennego, które do 2030 roku straci znaczną cześć rynku dla swej produkcji. 

Z kolei scenariusz referencyjny zakłada utrzymanie obecnego poziomu popytu na węgiel kamienny ogółem - około 70-71 mln ton rocznie, w tym energetyczny 57-58 mln ton, natomiast  koksowy 13 mln ton. 

KOMENTARZE (34)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP