PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Jaroszewicz, DI BRE Bank: prywatyzacja JSW i KHW trudniejsza niż Bogdanki

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
01-12-2010 05:10
A. Jaroszewicz, DI BRE Bank: prywatyzacja JSW i KHW trudniejsza niż Bogdanki

Bogdanka podczas debiutu giełdowego pokazywała swoje atuty na tle Śląska, wokół którego narosły negatywne stereotypy. JSW i KHW to spółki o większej wartości, znacznie bardziej skomplikowane, o złożonej strukturze organizacyjnej, produkcyjnej i finansowej – mówi Adam Jaroszewicz, wiceprezes Domu Inwestycyjnego BRE Bank

Jak Pan ocenia szansę na udany debiut giełdowy polskich spółek węglowych?
- Warto najpierw przyjrzeć się temu, jakie były źródła sukcesu debiutu Bogdanki. Bogdanka była pierwszą okazją dla inwestorów giełdowych do poważniejszego zapoznania się z polskim górnictwem węgla kamiennego. Co prawda wcześniej na giełdzie był już NWR, ale jest to spółka zagraniczna, notowana nas kilku giełdach, a więc dość daleka od polskiej rzeczywistości.

Sukces Bogdanki wynikał z tego, że udało jej się przełamać zły stereotyp polskiego górnictwa funkcjonujący wśród inwestorów giełdowych, w tym dużych inwestorów finansowych, którzy, będąc daleko od branży górniczej, patrzą na spółki z finansowego punktu widzenia. W czasie oferty publicznej udało się nam przekazać obraz Bogdanki jako nowoczesnej kopalni, wykorzystującej najnowocześniejszy sprzęt, i co bardzo ważne, trwale rentownej - przynoszącej pozytywne wyniki finansowe od wielu lat. Ponadto Bogdanka pokazała, że dysponuje bogatymi zasobami węgla, których eksploatację może prowadzić przy racjonalnym poziomie kosztów.

Bogdanka wypłynęła, do pewnego stopnia, poprzez alienowanie się od specyfiki Śląska. Pokazywała ona swoje atuty na tle Śląska, wokół którego narosły negatywne stereotypy. Kolejne spółki węglowe, debiutując na giełdzie, będą musiały właściciwie spozycjonować się wśród konkurencji krajowej i zagranicznej.

Bogdanka posiada prostą strukturę organizacyjną i jest stosunkowo niewielka. JSW i KHW to spółki o większej wartości, znacznie bardziej skomplikowane, o złożonej strukturze organizacyjnej, produkcyjnej i finansowej. Te spółki czeka kolejny etap edukacji inwestorów nas temat ich specyfiki.

Na jakie czynniki będą zwracali inwestorzy zainteresowani prywatyzacją JSW i KHW?

- Zupełnie inaczej inwestorzy będą podchodzili i inaczej będą wyceniali spółki, które żyją głównie z produkcji węgla koksującego, skorelowanego z branżą hutniczą, a zupełnie inaczej postrzegane będą spółki żyjące z węgla energetycznego.

Przy podejmowaniu decyzji o odpowiedzi na ofertę spółek węglowych ze strony inwestorów finansowych kluczowe znaczenie będzie miał efekt trwałej rentowności. Inwestorzy przygotowani są, jak w każdej innej branży, do ryzyka cykli koniunkturalnych, ale utrzymywanie w ramach holdingów podmiotów trwale nierentownych może być elementem blokującym decyzje inwestycyjne.

NA GIEŁDZIE

BOGDANKA [LWB]

kurs:

64.01 PLN -0.99 (-1.52%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP