Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Gorszanów: wyraźny spadek zakupów węgla opałowego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
10-03-2016 06:21 |  aktualizacja: 10-03-2016 08:24
A. Gorszanów: wyraźny spadek zakupów węgla opałowego

Obserwujemy z roku na rok wyraźny spadek zakupów węgla opałowego zarówno na składach węglowych, jak i zużycia w podmiotach, które zaopatruje segment autoryzowanych sprzedawców - zaznacza Adam Gorszanów.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Szacujemy spadek sprzedaży sortymentów opałowych na tzw. pozostały rynek na około 10 proc., czyli prawie 500 tys. ton - mówi dla portalu wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. - Są jednak i pozytywy. To przywiązanie polskiego konsumenta do ogrzewania węglowego.

Dobiega końca sezon grzewczy 2015/2016, a więc można dokonać pierwszych jego podsumowań. Jak ten sezon oceniają sprzedawcy węgla?
- Na szczegółowe podsumowania jeszcze przyjdzie czas, jednak należy uznać, że to kolejny z rzędu trudny rok na rynku opałowym.

Rok 2015 okazał się najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce, co też miało wpływ na zapotrzebowanie na paliwa grzewcze.

Ostatni miesiąc, kiedy średnie temperatury miesięczne były poniżej - 5 ̊C, to styczeń 2012 roku. I tak się składa, że ostatni dobry rok dla polskiego górnictwa.

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię grzewczą obrazuje spadek wielkości tzw. stopniodni w ostatnich okresach grzewczych. Jest to, w dużym uproszczeniu, miara służąca określeniu miesięcznego zapotrzebowania na energię cieplną, koniecznego aby uzyskać temperaturę odniesienia w pomieszczeniach bytowych, minimum 20 st. C. Chodzi tu o dane dla Polski centralnej.

Liczba stopniodni w ostatnich sezonach grzewczych

Źródło: Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.
Źródło: Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.

Spadek ilości stopniodni w ostatnim sezonie w stosunku do okresu 2012/13 wynosi ponad 30 proc. i to musi mieć wpływ na zakup surowców energetycznych w sektorze komunalnym i socjalno-bytowym.

Jak to się przekłada na zużycie węgla?

- Obserwujemy z roku na rok wyraźny spadek zakupów węgla opałowego zarówno na składach węglowych, jak i zużycia w podmiotach, które zaopatruje segment autoryzowanych sprzedawców. Myślę tu o drobnych odbiorcach przemysłowych (rolnictwo, ogrodnictwo) oraz komunalnych.

Odbija się to na realizowanych zakupach w krajowych spółkach węglowych, gdzie globalnie sprzedaż sortymentów opałowych na tzw. pozostały rynek spadła kolejny rok z rzędu. Szacujemy ten spadek na około 10 proc., czyli prawie 500 tys. ton.

Duży wpływ na zmniejszenie zakupów węgla miał również spadek cen alternatywnych dla węgla paliw (oleju, gazu) jak i działania antywęglowe prowadzone przez różne lobby pod sztandarami tzw. walki z niską emisją.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP