PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Gorszanów, prezes Ewgor Bis, szef Rady Autoryzowanych Sprzedawców Kompanii Węglowej, o akcyzie na węgiel

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-03-2011 09:02
A. Gorszanów, prezes Ewgor Bis, szef Rady Autoryzowanych Sprzedawców Kompanii Węglowej, o akcyzie na węgiel

Niezadowolenie konsumentów z nałożenia nowego podatku na węgiel odczują jego sprzedawcy - mówi Adam Gorszanów, prezes firmy Ewgor Bis, przewodniczący Rady Autoryzowanych Sprzedawców Kompanii Węglowej.

Od stycznia 2012 roku węgiel ma zostać objęty akcyzą. Jakie może to mieć konsekwencje dla rynku?
- Wprowadzenie akcyzy na węgiel opałowy skutkować będzie w przyszłym roku znaczną podwyżką jego rynkowej ceny sprzedaży, szacowaną na ok. 10 proc. brutto w przypadku odbiorców finalnych.

Jednak środowisko sprzedawców węgla nurtują pytania dotyczące tego, w jaki sposób zostanie wprowadzony podatek akcyzowy na węgiel opałowy. Najważniejsze, to kto będzie go płacił, w jaki sposób będzie naliczany oraz jakie dodatkowe obowiązki fiskalno-prawne dotyczyć będą przedsiębiorców sprzedających opał.

A Pańskim zdaniem, kto może być zwolniony z akcyzy?

- Z całą pewnością będą to wytwórcy energii elektrycznej, ponieważ energia elektryczna jest już obłożona tym podatkiem.

Obserwując rozwiązania z krajów ościennych, w których akcyza na węgiel obowiązuje, to jest Czech i Niemiec - można stwierdzić, że aparat fiskalny nie jest chętny do rezygnacji z części przychodów budżetowych poprzez wprowadzanie innych zwolnień.

W Niemczech w latach ubiegłych gospodarstwa domowe były objęte zwolnieniem z akcyzy, jednak od roku bieżącego muszą ją płacić. Nie ma również znaczenia, czy węgiel pochodzi z kopalń rodzimych czy z importu - podatek akcyzowy traktuje go równorzędnie.

W Europie konsumpcja węgla kamiennego stała się dla fiskusa atrakcyjnym źródłem dochodów budżetowych, dlatego została objęta tym łatwo ściągalnym podatkiem.

Ważny będzie też sposób naliczania wymiaru akcyzy?

- Oczywiście. Trudno bowiem porównywać węgiel kamienny i brunatny, czyli skałę, z alkoholami czy innymi wyrobami akcyzowymi.

Wymiar podatku ma być liczony od jego wartości opałowej, ale przecież węgiel zmienia swoją wartość opałową, na co wpływ mają chociażby warunki i czas jego przechowywania.

Jak wasze środowisko gospodarcze przygotowuje się do tej nowej sytuacji podatkowej?

- Staramy się na razie jak najwięcej dowiedzieć. Nie jest to łatwe, gdyż nie są znane nawet projekty legislacyjne w tej kwestii.

Reagując na tę sytuację zdecydowaliśmy powołać Izbę Gospodarczą Sprzedawców Węgla. Będzie się ona starała zaznajomić decydentów ze specyfiką sprzedaży węgla i różnicami w stosunku do innych wyrobów akcyzowych.

Niezadowolenie konsumentów z nałożenia nowego podatku na węgiel odczują przede wszystkim jego sprzedawcy. Będziemy informować opinię publiczną o prawdziwych przyczynach wzrostu ceny.

Akcyza, w przeciwieństwie do podatku VAT, jest podatkiem niezwiązanym z marżami sprzedawców i w całości, po naliczeniu, musi być oddana aparatowi skarbowemu.

Izba Gospodarcza, jaką powołujemy, będzie miała za zadanie informować swoich członków o sytuacji w branży górniczej oraz reprezentować środowisko wobec władz krajowych w sprawach dotyczących naszej działalności gospodarczej.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP