XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

70 tys. osób bez pieniędzy za deputat węglowy

70 tys. osób bez pieniędzy za deputat węglowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

ZUS odmawia wypłacania ekwiwalentu za deputat węglowy 70 tys. byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych. W tej sprawie posłowie Adam Gawęda i Izabela Kloc z Rybnika oraz Beata Szydło i Tadeusz Arkit z Chrzanowa napisali do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

ZUS tłumaczy zazwyczaj, że wartość ekwiwalentu wliczono górnikom do podstawy wymiaru emerytury lub renty. Ci nie godzą się z takim tłumaczeniem. Walka o węgiel trwa już drugi rok - czytamy w "Polsce. Dzienniku Zachodnim".

Pawlak radzi, by osoby, które czują się pokrzywdzone przez ZUS, odwołały się do sądu. Tylko to ostatecznie rozstrzygnie, czy konkretna osoba ma prawo do deputatu.

Emerytów i rencistom z PRG oraz przedsiębiorstw budowy szybów wykluczono ustawą z 2001 r. Stracili ekwiwalent za 3 tony węgla. Sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny. Stwierdził w 2005 r., że odebranie przywileju tylko niektórym emerytom i rencistom, niegdyś pracującym pod ziemią, było niesłuszne. Wreszcie parlament przyznał 6 lipca 2007 r. emerytom i rencistom z byłych PRG ekwiwalent węglowy.

Kto miał dostać ekwiwalent? Emeryci i renciści mający ustalone prawo do emerytury lub renty, którzy pobierali bezpłatny węgiel w naturze od przedsiębiorstw robót górniczych lub przeszli na emeryturę lub rentę z tych przedsiębiorstw. Także posiadające renty rodzinne wdowy i wdowcy oraz sieroty po byłych pracownikach PRG, uprawnionych do bezpłatnego węgla na podstawie Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zakładów górniczych z 21 grudnia 1991 r. i którzy uzyskali rentę lub emeryturę przed 1 stycznia 2007 r., a po 31 grudnia 2001 r. nie pobierali ekwiwalentu.

Posłowie zadecydowali też, że nie dostaną pieniędzy osoby, które wygrały przed sądami prawo do ekwiwalentu i ich roszczenia zostały zaspokojone przed wejściem w życie ustawy. Wszystkim innym miała się należeć równowartość 3 ton węgla kamiennego rocznie.

Ustalono nawet harmonogram wypłat. Za rok 2002 - w 2007 r., a za kolejne lata - w 2008-2015.

- Nie dostajemy żadnych pieniędzy! - zaalarmowali nas jednak górnicy. - ZUS odmawia nam przyznania prawa do ekwiwalentu, a z jego tłumaczenia niczego nie można zrozumieć!

Pawlak, który zajął się sprawą po alarmie posłów ze Śląska i Małopolski, przypomniał, że nie wszystkie przedsiębiorstwa robót górniczych były sygnatariuszami Układu Zbiorowego Pracy. Wiele z nich miało własne uregulowania i odrębne układy zbiorowe pracy.

W przyszłej ustawie o restrukturyzacji górnictwa, która na razie jest opracowywana, w latach 2008-2015 uprawnienia do deputatu będą mieli również górnicy z likwidowanych kopalń. Dlatego przyjęto, że i pracownicy z przedsiębiorstw robót górniczych dostaną ekwiwalent jak górnicy z likwidowanych (w przyszłości) kopalń - napisano w "Polsce. Dzienniku Zachodnim".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 70 tys. osób bez pieniędzy za deputat węglowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!