XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

6 czerwca manifestacja w obronie kopalni Brzeszcze

6 czerwca manifestacja w obronie kopalni Brzeszcze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Około 8 tys. osób demonstrowało w czwartek w Brzeszczach (Małopolskie) w obronie miejscowej kopalni, której istnieniu - ich zdaniem - zagraża przebieg planowanej drogi ekspresowej S1. Po manifestacji doszło do przepychanek z policją.

Kopalnie Brzeszcze i Piekary mają być poddane restrukturyzacji, może dojść do alokacji górników oraz sprzętu.

Komitet Społeczny Mieszkańców oraz Pracowników kopalni Brzeszcze postanowił zorganizować manifestację na ulicach miasta.

Zdaniem Komitetu Społecznego Mieszkańców oraz pracowników kopalni jej restrukturyzacja związana jest z planowanym przebiegiem drogi ekspresowej S1 nad pokładami węgla.

Podczas demonstracji protestujący przeszli spod kopalni przez miasto pod brzeszczański magistrat, gdzie odbył się wiec. Na niesionych przez nich transparentach widniały m.in. hasła: "Droga S1 drogą do nędzy", "Brzeszcze chcą żyć" i "Droga powinna łączyć, a nie dzielić". Protestujący domagali się też dymisji burmistrz miasta Teresy Jankowskiej i rady miejskiej. Na czele pochodu umieścili wózek z obornikiem, na którym wieźli kukłę burmistrz.

Po zakończeniu manifestacji kilkuset protestujących próbowało wejść do Urzędu Miejskiego. W stronę budynku poleciały kamienie i jajka. Wybitych zostało kilka szyb. Interweniowała policja. Użyto pałek i gazu łzawiącego. Zdaniem oświęcimskich policjantów zatrzymano 12 osób.

Wiceszef górniczej Solidarności, a zarazem przewodniczący związku w kopalni Brzeszcze Stanisław Kłysz powiedział, że manifestujący domagali się, aby planowana droga S1 nie przechodziła przez pola wydobywcze kopalni Brzeszcze. Chcą też odwołania władz samorządowych. "Budowa drogi doprowadzi do degradacji całej gminy, nie tylko kopalni. Jeśli nie będzie kopalni, to nie będzie też innych miejsc pracy w okolicy, łącznie z handlem, usługami i innymi przedsiębiorstwami. Chcemy też głośno powiedzieć, że nie zgadzamy się z polityką władz samorządowych i pani burmistrz, która robi wszystko, żeby S1 przeszła przez Brzeszcze, twierdząc, że to oznacza rozwój gminy" - mówił Kłysz.

Kwestia przebiegu trasy S1 była też poruszona w trakcie ostatniego posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Czytaj więcej: Czerkawski, ZZGwP: zejść z cenami węgla niżej już nie można

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 6 czerwca manifestacja w obronie kopalni Brzeszcze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!