Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

50 mln zł zysku netto Grupy Famur w pierwszym półroczu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-08-2016 09:16
50 mln zł zysku netto Grupy Famur w pierwszym półroczu
Fot. Famur

Skonsolidowane przychody Grupy Famur w pierwszym półroczu 2016 roku osiągnęły poziom 499,1 mln zł, stanowiąc wzrost o 14 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Wzrost przychodów Grupy Famur w pierwszych sześciu miesiącach br. dotyczył zarówno sprzedaży krajowej, jak i rynków zagranicznych. Zysk netto Grupy wyniósł 50 mln zł (wzrost o 49 proc. w porównaniu z I połową 2015 roku), a EBITDA prawie 130 mln zł.
Grupa konsekwentnie realizuje strategię rozwoju opartą o program ekspansji zagranicznej „Go Global”.

W wyniku stale wzmacnianej obecności poza granicami Polski w I półroczu 2016 roku przychody Grupy Famur ze sprzedaży eksportowej wyniosły 200,9 mln zł (wzrost o 29,5 proc. w stosunku do okresu styczeń-czerwiec 2015 roku) i stanowiły 40,2 proc. przychodów ze sprzedaży ogółem.

Dynamiczny wzrost działalności zagranicznej związany jest z realizacją kontraktów dla odbiorców z Rosji i pozostałych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, a także ze wzmacnianiem obecności Grupy na rynkach wschodzących, w szczególności w Indonezji, Wietnamie, Indiach, Ameryce Południowej, na Bałkanach, w Turcji i na Bliskim Wschodzie.

Największy udział w przychodach ze sprzedaży ogółem ma sprzedaż krajowa, która pomimo trudnej sytuacji polskiego górnictwa, odnotowała wzrost o 6 proc. w stosunku do I półrocza 2015 roku i osiągnęła poziom 298,2 mln zł.

Jej aktualny udział w przychodach Grupy ogółem wynosi 59,8 proc. Wzrost przychodów Grupy Famur na rynku krajowym nastąpił w sytuacji ograniczania nakładów inwestycyjnych spółek branży górniczej w Polsce, które w okresie styczeń-czerwiec 2016 roku wyniosły 659 mln zł i były o 187 mln zł niższe niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Z kolei wydatki inwestycyjne na zakup maszyn i urządzeń były o 288 mln niższe niż w pierwszym półroczu 2015 roku. Na poziom sprzedaży krajowej główny wpływ miały zlecenia realizowane przez spółkę Famur Famak SA, w szczególności umowy w konsorcjum z Famurem, dotyczące systemów nawęglania i odżużlania dla zakładów energetycznych.

W pierwszym półroczu 2016 roku znacząco zwiększył się udział przychodów Grupy Famur z segmentu Surface, który obejmuje rozwiązania dla górnictwa odkrywkowego, usługi dla górnictwa oraz maszyny i urządzenia dla energetyki.

Przychody ze sprzedaży w tym segmencie wyniosły 127,5 mln zł (wzrost o 128,3 proc. w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku).

Stanowiły tym samym 25,6 proc. udział w przychodach ze sprzedaży ogółem (w I półroczu 2015 roku udział ten wynosił 12,8%). Wynik segmentu powierzchniowego jest efektem wdrożonej w Grupie strategii dywersyfikacji działalności poza obszar związany wyłącznie z górnictwem podziemnym. Istotny wpływ na wynik segmentu Surface mają kontrakty realizowane przez Famur Famak SA, w szczególności konstrukcja i produkcja systemów nawęglania dla elektrowni w Kozienicach i Opolu. 

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 007 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP