XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

49-letni górnik zginął w kopalni "Piekary"

49-letni górnik zginął w kopalni "Piekary"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

49-letni górnik zginął w kopalni "Piekary" w Piekarach Śląskich - podały w czwartek służby kryzysowe wojewody śląskiego i nadzór górniczy. To siedemnasta śmiertelna ofiara w polskim górnictwie w tym roku.

Do tragedii doszło w środę, 438 metrów pod ziemią. Według Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG), do wypadku doszło podczas prac związanych z przemieszczaniem napędu wysypu przenośnika ścianowego. Górnik zatrudniony do tych prac, przebywający przy skrajnej sekcji obudowy zmechanizowanej, z niewyjaśnionych przyczyn doznał urazu głowy - podał WUG.

Szczegółowe przyczyny i okoliczności wypadku bada Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach pod nadzorem WUG.

Zmarły górnik jest 13. w tym roku śmiertelną ofiarą pracy w kopalniach węgla kamiennego. W całym polskim górnictwie od początku tego roku zginęło 17 osób.

Poprzedni śmiertelny wypadek w górnictwie miał miejsce w miniony poniedziałek. W wyrobiskach dawnej kopalni "Pstrowski" w Zabrzu zginął 52-letni pracownik firmy świadczącej usługi na rzecz Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Mężczyzna został przygnieciony przez osuwające się skały 825 m pod ziemią.

"W górnictwie węgla kamiennego w tym roku był to już czwarty wypadek śmiertelny, którego przyczyną był opad skał ze stropu lub ociosu. Apelujemy do przedsiębiorców o właściwe organizowanie, prowadzenie i dozorowanie robót górniczych oraz wykonywanie systematycznych przeglądów i napraw obudów wyrobisk górniczych" - wskazał w czwartek prezes WUG Piotr Litwa.

Statystyki wskazują, że wśród pracowników firm usługowych znacznie częściej dochodzi do poważnych wypadków niż wśród załogi własnej kopalń. Prawie co druga z tegorocznych śmiertelnych ofiar była zatrudniona w prywatnej firmie świadczącej usługi dla kopalń.

W pierwszym półroczu 2012 r. w całym polskim górnictwie zdarzyło się 2975 rozmaitych wypadków przy pracy. To 8 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem.

W kopalniach węgla kamiennego poszkodowanych zostało 779 pracowników tych zakładów oraz 274 osób z firm usługowych. Dla załogi własnej jest to 14 proc. mniej niż rok wcześniej, zaś dla załogi firm usługowych - o 2,6 proc. więcej.

W górnictwie węgla kamiennego załoga własna to ponad 111 tys. osób, natomiast w firmach wykonujących usługi dla zakładów górniczych pracuje niespełna 24 tys. osób.

Według nadzoru górniczego nadal głównymi przyczynami wypadków śmiertelnych i ciężkich w kopalniach węgla kamiennego są: wykonywanie robót górniczych niezgodnie z przepisami i ustaleniami zawartymi w technologiach prac, zła organizacja pracy, nierozważne i ryzykowne zachowania pracowników, wykonywanie prac przy urządzeniach elektroenergetycznych i przewodach jezdnych będących pod napięciem oraz brak właściwego nadzoru ze strony kierownictwa i dozoru ruchu kopalń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 49-letni górnik zginął w kopalni "Piekary"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!