Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

235 tys. Polaków otrzyma 10 tys. zł. Być może już na święta

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-12-2017 15:37 |  aktualizacja: 16-12-2017 15:39
235 tys. Polaków otrzyma 10 tys. zł. Być może już na święta

Jedni otrzymują już 10-tysięczne rekompensaty, a inni czekaja na czerwiec 2018 roku.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zaczęto wypłacać 10-tysięczne rekompensaty z tytułu utraconego prawa do bezpłatnego węgla, bowiem spółki górnicze otrzymały pieniądze z budżetu. W niektórych spółkach pierwsze przelewy wysłano 14 grudnia. W innych wypłaty rozpoczną się w poniedziałek 18 grudnia. 12 tysięcy emerytów górniczych - którzy teraz nie otrzymają rekompensaty, gdyż przechodzili na emeryturę już bez prawa do deputatu węglowego - niecierpliwie czeka na czerwiec 2018 roku. Wtedy to bowiem górnicze spółki przeanalizują możliwość rekompensat dla nich. Będzie to uzależnione od wyników finansowych spółek.

 • W czerwcu przyszłego roku górnicze spółki mają przeanalizować możliwość rekompensat również dla ok. 12-tysięcznej grupy emerytów górniczych, którzy nie otrzymają rekompensat z tytułu przyjętej w październiku br. ustawy, bowiem przechodzili na emeryturę już bez prawa do deputatu węglowego.
 • To będzie kwestia wyniku finansowego poszczególnych spółek, czyli Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jeśli wyniki będą dobre, to w czerwcu 2018 roku zostanie przeprowadzona analiza, czy będzie można objąć rekompensatą około 12 tys. osób.
Około 235 tys. osób jeszcze tym roku ma otrzymać po 10 tys. zł netto rekompensaty za utracony deputat. Spółki rozpoczęły już wypłaty.

Ustawowe świadczenie, które wkrótce ma być wypłacone uprawnionym osobom, będzie finansowane z budżetu państwa, który przeznaczył na ten cel ponad 2,3 mld zł.

Ustawowy termin składania wniosków o rekompensatę minął 18 listopada. Rozpoczęły się już wypłaty 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla, bowiem spółki węglowe otrzymały pieniądze z budżetu. W niektórych spółkach pierwsze przelewy wysłano w czwartek 14 grudnia. W innych wypłaty rozpoczną się w poniedziałek 18 grudnia.

Uprawnionych do rekompensat jest przeszło 235 tys. górniczych emerytów i rencistów. Pieniądze mają być wypłacane stopniowo, a zatem nie wszyscy uprawnieni otrzymają je w jednym czasie.

Jastrzębska Spółka Węglowa przyjęła ponad 52 tys. wniosków o rekompensaty, Pieniądze na ten cel już spłynęły i spółka realizuje stopniowo wypłaty.

W Tauronie Wydobycie środki na wypłatę rekompensat wpłynęły na konto spółki w czwartek 14 grudnia i tego samego dnia dokonano przelewu pierwszej transzy rekompensat na konta uprawnionych.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która razem z Polską Grupą Górniczą przyjęła przeszło 175 tys. wniosków, również ma już budżetowe środki. Będą one przesyłane osobom uprawnionym od poniedziałku 18 grudnia.

Uprawnieni do rekompensat otrzymają środki w wybranej przez siebie formie. Mogą je otrzymać przelewem na wskazany we wniosku rachunek bankowy, bądź też przekazem pocztowym na podany adres.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP