18 górników podtrutych tlenkiem węgla w zabytkowej sztolni

18 górników podtrutych tlenkiem węgla w zabytkowej sztolni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

18 górników zostało w piątek rano podtrutych tlenkiem węgla podczas prac wykonywanych w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu Po południu w szpitalach pozostawało 11 osób, życiu żadnej z nich nie grozi niebezpieczeństwo - podał zabrzański magistrat.

Według wcześniej podawanych informacji w wypadku ucierpiało 13 pracowników. Po południu służby prasowe Urzędu Miejskiego w Zabrzu sprostowały, że podtrutych zostało 18 górników. Zamieszanie tłumaczą faktem, że do wypadku doszło w chwili, gdy w sztolni poranna zmiana zastępowała nocną.

W wypadku ucierpieli pracownicy Chorzowskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych, prowadzącego prace, dzięki którym w przyszłości zabytkowa sztolnia zostanie udostępniona turystom. Do wypadku doszło na poziomie ok. 30 m, 800-1200 m od wylotu sztolni; stwierdzono tam podwyższone stężenie tlenku węgla.

Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, powiedział PAP, że w akcji ratowniczej wzięły udział trzy zastępy ratowników górniczych. Większość poszkodowanych opuściła sztolnię o własnych siłach.

St. post. Agnieszka Żyłka z zabrzańskiej policji poinformowała PAP, że stan dwóch górników określano jako ciężki. Jednego z nich przewieziono śmigłowcem do szpitala w Sosnowcu. W piątek po południu w szpitalach w Zabrzu, Sosnowcu i Gliwicach było jeszcze 11 poszkodowanych. Stan wszystkich osób jest stabilny i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał magistrat.

Jak podała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Jolanta Talarczyk, akcja ratownicza w sztolni rozpoczęła się po godz. 6 od poszukiwania trzech członków pięcioosobowej brygady z nocnej zmiany. W strefie zagrożenia było w sumie 18 osób (5 ze zmiany nocnej i 13 osób z porannej).

"Nikt nie spodziewał się, że do takiego wypadku może dojść w takim miejscu - płytko pod powierzchnią, gdzie trudno mówić o zagrożeniach naturalnych, typowych dla głębokiej eksploatacji" - powiedziała PAP Talarczyk.

Dyrektor Szewczyk powiedział, wykonująca prace przy drążeniu sztolni górnicza firma zewnętrzna usuwa z niej muł i zabezpiecza wyrobisko. To są prace prowadzone przeważnie ręcznie, z użyciem łopat i taczek, ale także przy tego typu pracy obowiązkowo używane są aparaty ucieczkowe i urządzenia do pomiaru składu powietrza - wyjaśnił.

Jak powiedział dyrektor, przepływ powietrza w wyrobisku wymuszają dwa wentylatory, usytuowane przy szybie Carnall i Wyzwolenie. "Do tej pory ta wentylacja działała w miarę poprawnie, nie było żadnych tego typu zdarzeń. Co było przyczyną tego wypadku, jeszcze w tej chwili nie wiemy, musi to zostać zbadane" - zaznaczył dyrektor.

Przyczyny i okoliczności wypadku wraz ze specjalistami WUG będzie ustalał Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach. Przedstawiciele nadzoru górniczego za najbardziej prawdopodobną przyczynę wypadku uważają awarię sprzętu wentylacyjnego lub błąd techniczny. W postępowaniu będą też sprawdzane kwalifikacje, wyposażenie górników pracujących przy drążeniu sztolni oraz zgodność wykonywanych robót z obowiązującymi przepisami. Przesłuchiwani będą poszkodowani i świadkowie wypadku. Wizję lokalną na miejscu wypadku zaplanowano na poniedziałek.

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna to wybudowany w latach 1799-1863 podziemny kanał ciągnący się kilkadziesiąt metrów pod ziemią przez 14 km od Chorzowa do Zabrza. Odwadniano nim kopalnie i spławiano łodzie z węglem do wylotu, który mieścił się w dzisiejszym centrum Zabrza i dalej - naziemnym kanałem - do Gliwic.

Od 2008 r. trwają prace związane z udostępnieniem dla turystów zabrzańskiej części sztolni - na odcinku ok. 2,5 km. Miasto prowadzi je w ramach projektu tworzenia Europejskiego Ośrodka Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 18 górników podtrutych tlenkiem węgla w zabytkowej sztolni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!