PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dlaczego Polska powinna jak najszybciej uruchomić instalacje demonstracyjne czystych technologii węglowych

Autor: Andrzej Siemaszko
28-12-2009 00:00 |  aktualizacja: 30-12-2009 11:30

To, że w ostatnich latach następuje znaczne ocieplenie klimatu nie jest praktycznie przez nikogo kwestionowane. Wiele zależy jednak od zastosowanej skali czasowej.

Niechęć do węgla w UE spowodowała, że w Europie zaniedbano rozwoju radykalnej technologii podziemnego zgazowania węgla (UCG), która może się okazać przełomową dla redukcji emisji CO2 i uzyskania taniej energii. Technologia UCG jest obecnie rozwijana w Australii (Bloodwood Creek, Chinchilla, Kingaroy), Chinach (Wulanchabu, Xuzhou, Tangszan, Xinwen, Xiyang), Uzbekistanie (Angren), Południowej Afryce (Majuba), Rosji, Indiach i Kanadzie (Swan Hills). Polska może stać się liderem tej technologii, gdyż mamy możliwość uruchomienia pilotażowej instalacji w otworowej technologii Super Daisy Shaft (SDS), uważanej za najnowocześniejszą na świecie.

Autor technologii podziemnego procesowania węgla, prof. Bohdan Żakiewicz, posiada kilkadziesiąt patentów i uzyskał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród. Za swój dorobek w dziedzinie technologii energetycznych jest obecnie mianowany przez światowe organizacje na kandydata do Nagrody Nobla. Metoda SDS polega na wprowadzeniu w pokład węglowy z jednego centralnego szybu (SDS) kilkudziesięciu specjalnych rur operacyjnych odwijanych z bębna, które są wprowadzane w otwory wykonane przez specjalistyczne turbiny dla szybkich wierceń horyzontalnych.

W takim podziemnym georeaktorze wytwarza się przesuwającą się koncentrycznie wokół SDS "ścianową" strefę ściśle kontrolowanego procesowania węgla. Metoda SDS jako jedyna na świecie pozwala na odbiór rurami z georeaktora dwóch strumieni energii - chemicznej (gaz syntezowy) i cieplnej. Z 4 km2 podziemnego reaktora (25 lat eksploatacji) można uzyskać 50 MWe oraz 1 mld m3 gazu syntezowego rocznie. Przygotowania do pilotażu prowadzone są na Górnym Śląsku. Najważniejsze są wyliczone przez autorów parametry ekonomiczne i technologiczne (podobne parametry są potwierdzane przez światowe laboratoria): koszt gazu syntezowego jest 5-6 razy niższy niż gazu ziemnego, koszt wodoru jest 20 razy tańszy od wodoru uzyskiwanego z gazu ziemnego, a całkowita sprawność energetyczna może sięgnąć 80% (obecne bloki energetyczne mają 30-40% sprawności).

Już sam proces podziemnej pirolizy węgla pozwala zredukować emisję CO2 o połowę do 500 kg CO2/MWh. Co więcej, dodatkowe zabiegi podziemnego współspalania biomasy, częściowej sekwestracji CO2, a także wykorzystania ciepła geotermicznego pozwoliłyby uzyskać poziom 200 -300 kg CO2/MWh, co postawiłoby Polskę w roli lidera redukcji emisji CO2. Dodatkowo, przy zastosowaniu geologicznej sekwestracji pozostałego CO2 moglibyśmy wypełnić wszystkie narzucone nam limity emisji. Tak więc technologia UCG daje nam szansę uzyskania taniej energii przy wypełnieniu restrykcyjnych zasad polityki klimatycznej. Co więcej, dzięki olbrzymim posiadanym zasobom węgla brunatnego i kamiennego, które mogłyby eksploatowane w technologii UCG, możemy na wiele stuleci zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne.

KOMENTARZE (10)

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

47 673 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 259 625 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 689 827 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.